Aktuality

 • Provoz archivu v době opatření proti onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 Podrobné informace najdete zde.

 • 2. 12. 2019 byla výstava „Oheň ve Městě“ ukončena.   STÁTNÍ OKRESNÍ ARCHIV PARDUBICE VE SPOLUPRÁCI S HASIČSKÝM ZÁCHRANNÝM SBOREM PARDUBICKÉHO KRAJE POŘÁDÁ VÝSTAVU OHEŇ VE MĚSTĚ     9. 12. 2018 byla výstava „Orličky dolů“ ukončena.    
  • DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: k 1. 12. 2017 byla v rámci celého archivu sjednocena mailová doména. Nová doména za zavináčem nese název ahapa.cz (tj. „archivy Hradecka a Pardubicka“). 
        4. 12. 2016 byla výstava „Jak se v Pardubicích vyučovalo“ ukončena. pozvanka_2016   FOTO Z VERNISÁŽE DSC_3494 DSC_3498 DSC_3500 DSC_3512 DSC_3513 DSC_3517 DSC_3527 DSC_3532     I Masaryk poznal, zač je v Pardubicích perník aneb z historie návštěv prezidentů.

  S různými dary odjížděli v minulosti z našeho kraje českoslovenští a čeští prezidenti. Například Tomáš Garrigue Masaryk dostal klasicky perník, Ludvík Svoboda magnetofon. V souvislosti s aktuální návštěvou Miloše Zemana mluvil o těch historických vedoucí oddělení Státního okresního archivu Pardubice Ladislav Hloušek.

   
   SPUSTIT : Záznam rozhovoru v Českém rozhlase Pardubice
   .
  .
  .
  .
  .
   
  SOkA Pardubice vydal publikaci Pod hvězdou Davidovou.
   
  H_David

  Publikace v pevné vazbě o rozsahu 178 stran je výběrovým katalogem ke stejnojmenné výstavě uspořádané ve Státním okresním archivu Pardubice v roce 2012. Dvojjazyčné kapitoly (v češtině a angličtině) jsou doplněny obrazovým materiálem, který mapuje počátky Židů na pardubickém panství, rozvoj židovských komunit v průběhu staletí i tragický osud židovských rodin v období druhé světové války. Historickou zkušenost přibližují též vzpomínky a příběhy těch, kteří perzekuce a následné deportace do koncentračních táborů přežili.

   
   
   
   
   
   

Permanent link to this article: https://vychodoceskearchivy.cz/pardubice/