Osudy pavilonů

zpět

Osudy výstaviště po výstavě

 

            Jedinou stavbou, která z někdejšího výstaviště dodnes zůstala na svém místě, je budova Střední průmyslové školy potravinářské technologie na náměstí Republiky, původně stavěná a využívaná jako průmyslové muzeum. Z mnoha výstavních a prodejních pavilonů jich jen několik bylo projektováno jako stálých a zbývající byly po skončení výstavy nabídnuty k prodeji. Restaurace pardubického pivovaru byla převezena do Vysokého Mýta, kde nalezla nové využití jako budova městské plovárny. Menší pavilon bohdanečských lázní byl přemístěn do Bohdanče a znovu postaven v lázeňském parku, kde sloužil jako klubovna zdejším skautům a později pionýrům.

            Úspěch sportovní výstavy mohl být inspirací pro uspořádání další podobné akce, ale uskutečnila se zde již pouze krátká výstava Hospodářský rozvoj města Pardubic, otevřená od 29. června do 10. července 1940 v rámci oslav 600. výročí povýšení Pardubic na město. Areál výstaviště byl přeměněn na park s množstvím zajímavých a vzácných dřevin. Byla zde také založena jiřinková zahrada, díky které se parku neoficiálně říkalo „Jiřinky“. Ta byla zrušena roku 1967, kdy začala zatím poslední rozsáhlejší úprava prostoru Tyršových sadů podle projektu Ing. Karla Vaňka, dokončená roku 1971.

Z mnoha pavilonů na výstavišti zůstaly stát pouze autopavilon, rotunda a kavárna u jezírka. V prostorné hale autopavilonu se hrál tenis a po druhé světové válce v něm bylo zamýšleno letní kino. Od roku 1956 zde oddíl RH Pardubice hrál basketbal. Kavárna u jezírka i nadále sloužila svému účelu a v rotundě se pořádaly taneční večírky. Od konce šedesátých let byly i tyto stavby postupně odstraňovány. Jako poslední padla kavárna, která shořela při požárním cvičení v dubnu roku 1977.

V současné době se Tyršovy sady nacházejí v zanedbaném stavu a ačkoliv leží v samotném centru Pardubic, nejsou ze strany obyvatel a návštěvníků města příliš vyhledávaným místem. Za velkého zájmu veřejnosti je připravována revitalizace celého prostoru, která snad toto prostranství opět přemění v atraktivní lokalitu. Také sportovní stadion již dlouhá léta čeká na zásadní rekonstrukci. V roce 2002 byla v rámci přestavby hokejové arény odstraněna betonová cyklistická dráha a zbytek areálu dále chátrá. Výhledově se jeví jako jedno z možných míst pro vybudování důstojného zázemí pro pardubický fotbal. V každém případě by bylo dobré, aby lukrativní pozemek v centru města i nadále sloužil sportovním účelům.

___________________________________________________________________________________________________________________________________


  

 

Pro náhled klikni na obrázek
   


Bývalý pavilon Plzeňského Prazdroje, od 30. let 20. století
do současnosti Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

30. léta a současný stav

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Soukromá sbírka


  

Pro náhled klikni na obrázek


Fotografie pavilonu Slatinných lázní v Bohdanči na výstavišti

1931

Léčebné lázně Bohdaneč a. s.



Pro náhled klikni na obrázek

Současná podoba pavilonu v lázeňském parku

Soukromá sbírka



Pro náhled klikni na obrázek


Podoba pavilonu Rotunda v 50. letech 20. století

asi 1957

Soukromá sbírka



Pro náhled klikni na obrázek


Demolice kavárny u jezírka

1977, 7. duben

Soukromá sbírka





Copyright © Státní okresní archiv Pardubice