Aktuality

  • Výrazné omezení provozu archivu! Podle pokynu č. 2/2020 náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy ze dne 15. 3. 2020 k opatřením v souvislosti s organizací výkonu státní služby a práce ve vztahu k riziku šíření onemocnění COVID 19 a zajištění akceschopnosti útvarů sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy a podřízených organizací bude provoz archivu výrazně omezen:
  • 1. Badatelny všech archivů v rámci SOA Zámrsk jsou uzavřeny na neurčito a také jiná přítomnost veřejnosti na pracovištích archivu musí být minimalizována.
  • 2. Zrušena jsou veškerá jednání a služební cesty, které lze odložit.
  • 3. Bude výrazně omezen počet zaměstnanců na pracovištích, takže bude zajištěn jen základní provoz budov a nejnutnější administrativa.
  • 4. Podání učiněná klasickou poštou nebo elektronicky budou přijímána, nelze však zaručit jejich vyřízení v obvyklých lhůtách. Nejaktuálnější informace naleznete na této stránce. Děkujeme za pochopení.

The research room of the State District Archives in Trutnov is closed from 13th March 2020 for indifinetely of reason state of emergency and consequnetial decision of government.

Thank you for your understanding.

Forschungsraum (Lesesaal) des Staatlichen Bezirksarchivs in Trutnov ist vom 13. März 2020 für den Unbestimmte wegen den Notzustand und anknüpfenden Regierungsverordnungen geschlossen.

Vielen Dank für Ihr Verständnis.

  Státní okresní archiv Trutnov zve širokou veřejnost v rámci Mezinárodního dne archivů 2019 na zahájení výstavy: 1989 – „Zítra odpoledne ve čtyři“ – Sametová revoluce na Trutnovsku Důležité oznámení pro badatele!  Od 7. ledna 2019 bude z důvodu kontroly osobních údajů předkládán archivní materiál, vzniklý po roce 1945, pouze po předchozím objednání. Tedy nejdříve v následující badatelský den.  Děkujeme za pochopení!     Státní okresní archiv Trutnov zve širokou veřejnost při příležitosti stého výročí vzniku Československa na výstavu Návštěvy československých prezidentů na Trutnovsku v letech 1918-1948
výstava bude zahájena dne 23. října 2018 v 15:00
 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

k 1. 12. 2017 bude v rámci celého Státního oblastního archivu v Zámrsku  sjednocena mailová doména. Nová doména za zavináčem ponese název ahapa.cz (tj. „archivy Hradecka a Pardubicka“). V této souvislosti:
  • dojde ke změně všech stávajících mailových adres,
  • budou zřízeny dosud chybějící mailové schránky a bude možné přímo kontaktovat každého zaměstnance archivu,
  • některé mailové schránky budou zrušeny,
  • vznikne celooblastní adresář všech kontaktů, jehož definitivní podobu zveřejníme k 1. 12. 2017.
Doufáme, že Vám tato významná změna nezpůsobí komplikace a věříme, že zlepší naši vzájemnou komunikaci. Předem děkujeme za pochopení.  
Vážení badatelé, všechny v našem archivu uložené operáty ze sčítání lidu v letech 1900, 1910 a 1921 v politických okresech Trutnov, Dvůr Králové nad Labem a Vrchlabí  byly již digitalizovány. Než dojde k jejich  zveřejnění na našich stránkách, můžete provizorně najít sčítací operáty z let 1900 , 1910 a 1921 v současném okrese Trutnov podle obcí  na webových stránkách společnosti Family Search. 
Do  e-badatelny byly doplněny např. obecní kroniky Horního Maršova, sbírka fotodesek Oskara Nimsche aj. (11.7.2014)
Do  e-badatelny byly doplněny školní kroniky z Vrchlabí. Upozorňujeme zejména na německou kroniku obecné a měšťanské školy, která obsahuje popis historie města Vrchlabí, a dále na  duplikát vysvědčení malíře Josefa Čapka z německé tklacovské školy ve Vrchlabí. (1.8.2014)
Ochranné rukavice – Badatel je povinen při práci s archiváliemi používat vhodné ochranné rukavice. Při nesplnění této povinnosti bude badateli odepřeno povolení nahlížet do archiválií.  

Permanent link to this article: https://vychodoceskearchivy.cz/trutnov/

Archivní akce

Státní okresní archiv Trutnov zve širokou veřejnost při příležitosti Mezinárodního dne archivů na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pátek 9. června 2017 od 10 do 17 hodin   Program:   Výstava: Svědectví Oskara Nimsche (1887-1976) – trutnovského kronikáře, sběratele a vlastivědného pracovníka (výklad k výstavě proběhne v 9:30, 13:30 a 15:30) Komentované prohlídky archivu proběhnou v 10:00, …

Výstavy

Státní okresní archiv Trutnov zve širokou veřejnost při příležitosti stého výročí vzniku Československa na výstavu Návštěvy československých prezidentů na Trutnovsku v letech 1918-1948 výstava bude zahájena dne 23. října 2018 v 15:00 Ve dnech 11. 10.2018  až 9. 12. 2018 se uskuteční celooblastní archivní výstava Státního oblastního archivu Zámrsk. „Orlíčky dolů!“ Východní Čechy v dokumentech …